BİYOMETRİK KİMLİK NE ZAMAN DAĞITILACAK?

2014 sonuna kadar yetiştirilmesi planlanan Biometrik Kimliklerin, Aralık ayından itibaren dağıtılması planlanıyor. Peki Nedir bu Biometrik Kimlik? Biyometrik Kimliğin avantajlerı neler? Biyometrik Kimlik nerede kullanılacak?

Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Biyometrik Kimlik Nedir?

TC vatandaşlarının kullandığı pembe ve mavi nüfus cüzdanları yerini TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve içinde kişinin parmak ve damar izi gibi özel bilgilerini barındıran akıllı kimlikler alacak. Bu kimliğin en büyük avantajı, kişinin özel bilgilerini içerdiğinden üzerindeki çipler vasıtasıyla, sahteciliğin önüne geçilmesi.

Biyometrik Kimliğin Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Özel bir işletim sistemi ile yaratılan biyometrik kimlik kartlarının belli bir ömrü de olacak. Bu kullanım ömrü yaklaşık 10 yıl olarak belirlendi. Biyometrik Kimlik üzerinde bulunan çip, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre kimlik doğrulaması yapabilecek. Ayrıca bu yeni kimmlik kartlarında, kişiye özel sertifikalar yer alacak.

Bu kapsamda şifre ile kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek. Dolayısıyla kimlik kartı, kart sahibinden bir başkasının eline geçse dahi bloke edilecek ve grektiğinde kullanımı iptal edilebilecek.

Tek Kart ve Tek Şifre ile Kolay ve Güvenli Kullanım sağlayacak

Biyometrik kimlik kartlarının, banka, GSM operatörleri ve noterlerde kullanılması büyük kolaylık sağlayacak. GSM hattı başvurularında form doldurma zorunluluğu kalkacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle telefon hattı açtırma riski sona erecek. Özellikle banka ATM kartları ve kredi kartlarındaki dolandırıcılığın da önüne geçilmiş olacak. Bu yeni biometrik kimlikler yurtdışı seyahatlerde, daha çok Türkiye Cumhuriyeti'nden vize istemeyen ülkelerde pasaport olarak da kullanılabilecek. Önümüzdeki zaman zarfında sürücü ehliyetlerinin bilgilerinin de bu kimliklere dahil edilmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bayramda hava nasıl olacak?

2014 Kurban Bayramı'na çok az bir zaman kaldı ve yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde herkes yılın son tatil fırsatını değerlendirmek için hazırlıklara başladı. Bazılarımız bu kısa bayram tatilini yurtiçi otellerde geçirecek.. Bazılarımız da bayrama yurtdışında farklı bir ülkede ya da şehirde girecek.

Güncelleme Tarihi: 
03/10/2013 - 22:30

İSTANBUL 2014 - 2015 OKUL SERVİS ÜCRETLERİ AÇIKLANDI

2014-2015 eğitim-öğretim yılı öğrenci servis ücretleri açıklandı. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeciler Esnaf Odası’nın (İSAROD) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı öğrenci servis ücretlerine ilişkin ücretlendirme aşağıdaki tabloda verildiği şekilde olacak. Tüm öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar dileriz.

Güncelleme Tarihi: 
06/09/2014 - 12:30

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?

Sarı nokta hastalığı makula dejenerasyonu hastalığı olarak da bilinir. Merkezi görmeden sorumlu bir retina rahatsızlığıdır. Genellikle 55 yaşından sonra görülür. Sarı nokta hastalığı ilerlemesi halinde görme kaybına yol açabilmektedir. Peki Sarı nokta hastalığı kimlerde görülür? Risk faktörleri nelerdir? Sarı Nokta Hastalığının belirtileri nelerdir? Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz...

Güncelleme Tarihi: 
19/10/2014 - 21:30

FORD BİNEK ARAÇLARDA ARALIK KAMPANYASINI KAÇIRMAYIN

Sürüş güvenliği ve konforu bir araya getiren Ford, 2014 Aralık ayına  özel olarak binek araçlara aylık 786 TL taksitle sahip olma fırsatı sunuyor. Üstelik Fiesta Titanium modellerde  paketi Aralık ayı boyunca ücretsiz. Kampanyanın detayları ile ilgili detaylar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 
21/12/2014 - 18:15

THY'den Kim 1 Milyon Mil İster Yarışması Başlıyor! Son Gün 25 Ekim!

Türk Hava Yolları düzenlemiş olduğu ilginç bir yarışma ile bir yolcusuna tam 1 milyon uçuş mili hediye ediyor. Ayrıca en yüksek puan alan 99 kişiye 1 milyon Mil daha paylaştırıyor! Yarışmaya katılmak için detaylarda bulunan linke tıklamanız yeterli! Yarışmanın sona erme tarihi 25 Ekim 2013'tür. Sonuçlar, 31 Ekim 2013 tarihinde yayınlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 
07/10/2013 - 17:00

2014 KURBAN BAYRAMI TURLARI VE OTELLERİ

Kurban Bayramına az bir süre kaldı. Bayramın Ekim ayının başına denk gelmesi, bir kaç gün daha izin alınarak 9-10 güne tamamlanması nedeniyle, Tur Operatörleri tatilciler için Avantajlı Kurban Bayramı otelleri ve turları hazırladı. SETUR, ETS TUR ve JOLLY TUR gibi büyük tur operatörleri tarafından hazırlanan bu fırsatları değerlendirmek için elinizi çabuk tutmalısınız. Kontenjanlar ve uçak biletleri sınırlı olduğundan turlarda  ve oteller de yer bulmak kimi zaman zor olabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 
06/09/2014 - 16:15

Pages