DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR? KİMLER FAYDALANABİLİR?

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının ya da hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne veyahut sosyal güvenlik merkezine başvurarak, doğum borçlanması yapabilecekler.
Ayrıca kamu görevlileri  aşağıdaki adrese başvurarak borçlanma talep dilekçesi doldurup doğum borçlanması yapabilecekler. 

İşverenden Belge Gerekmiyor

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden belge istenilmeksizin Kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlem sonuçlandırılmaktadır.

Doğum Borçlanması ile ilgili tüm detaylar aşağıda verilmiştir:
 

Peki kimler doğum borçlanması talebinde bulunabiliyor?

 • Kanuna göre hizmet akdi veya doğum tarihinde hizmet akdi çalışması bulunup daha sonra  kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılanlar,
 • Daha önce hizmet akdi çalışması bulunup 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa Kanuna göre kamu görevlisi kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesi gereğince haklarında bazı sigorta kolları uygulananlar,
 • 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile bunların hak sahipleri,

talepte bulunabilir.

Doğum borçlanmasının Herhangi bir Koşulu Var mı? Doğum Borçlanmasının Koşulları nelerdir?

Kadının doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için gerekli şartlar şunlardır:

 • Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi, (tescil edilme ve prim ödeme)
 • Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi
 • Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması

Doğum Borçlanması Süreleri Ne Kadardır?

 • Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
 • Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla iki defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini yani toplam 4 yıl borçlanabilir.
 • Doğum yapılan tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz.
 • Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
 • Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

DOĞUM YARDIMI NEREDEN NASIL ALINACAK?

Doğum Yardımı Nedir? Doğum yardımı Hangi Bankadan Çekilebilir? 3 Çocuk için Ne Kadar Yardım Alabiliriz? Tüm detayları aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 
20/10/2015 - 22:00

KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAĞIM?

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? Ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik hesabı nasıl yapılır? Erken emeklilik nasıl oluyor? Emeklilik yaşı değişti mi? Emeklilikten sonra çalışma? Prim ödeme gün sayısı nedir? Yaşlılık ve Ölüm Sigortası nedir?

 

Güncelleme Tarihi: 
15/08/2014 - 13:30

2014 Green Card - Yeşil Kart Sonuçları Açıklandı!

2014 yeşil kart çekilişi

2014 yılı Green Card (Yeşil Kart) çekilişin sonuçları belli oldu. Amerika'da hayat kurmak isteyenlerin merakla beklediği çekilişin sonuçları açıklandı.

ABD hükümeti her yıl Green Card aracılığıyla 50.000 kişiye çalışma ve oturma izni veriyor. Kazanan adaylar, 5 yıl yasal oturma süresinden sonra Amerikan vatandaşı olma hakkına sahip oluyor. Geçtiğimiz yıl Green Card çekilişine katılan 138.877 Türk vatandaşından 1.807 kişiye Green Card çıktığı bildirildi.

 

Anadolu Jet Online Check-in İşlemi Nasıl Yapılır?

Anadolu Jet uçak biletinizi aldıktan sonra, uçuşun gerçekleşmesine 24 saat kala, Anadolu Jet internet sayfasından online check-in yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan "detaylar" bölümündeki "Anadolu Jet Online Check-in" linkine tıklayarak bu işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 
12/10/2013 - 14:00

Bedelli Askerlik Çıktı Mı?

Kamuoyunun merakla ve dört gözle beklediği bedelli askerlik düzenlemesinin, askeri yargı alanında kapsamlı değişiklikleri içeren, “askeri torba” yasa tasarısıyla 2014 Ekim ayında TBMM'ne sunulması bekleniyor. Beklenen düzenlemenin yasalaşması durumunda (yaş sınırının kesinleşmesine bağlı olarak) 30 yaş üzerinde 400 bin, 28 yaş ve üzerinde ise 600 bine yakın yükümlünün yararlanabileceği belirtiliyor

Güncelleme Tarihi: 
16/09/2014 - 22:30

HYUNDAI iX35 %0.65 FAİZ 30.000 TL 30 AY VADE FIRSATIYLA

Aklınızdaki Hyundai ix35'e sahip olmak artık hayal değil.  30.000 TL için 30 ay vadede %0.65'ten başlayan faiz oranlarıyla. Üstelik 2015'te ödemeye başlayacaksanız. Kampanyaya son katılım tarihi 31 EkimTüm detaylar kampanya ayrıntılarında...

Güncelleme Tarihi: 
27/10/2014 - 22:15

Pages