FİTRE NE KADAR - 2015 FİTRE MİKTARI

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2015 yılı en düşük sadaka-i fıtır miktarı 11,50 TL olarak belirlendi. Peki Fitre Nedir? Fıtır Sadakası kime ödenir? Zekat ile Fitre arasında ne fark var? Tutulamayan oruç fidyesi yani orucun kefareti ne kadardır? 

Fıtır Sadakası Nedir? 

Fıtır sadakası, Fitre,  Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velayetindekiler için yapmakla mükellef oldukları bir ibadettir. Fitrenin amacı

  • yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak,
  • toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olmak,
  • insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. 

Fitre Kime Verilir?

Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir. 

2015 Yılı için Fitre Ne Kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2016 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük fıtır  miktarı 11,50 TL olarak açıklanmıştır.  

Fitre Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Miktar belirlenirken ülkenin  hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. 

Fitre En Fazla Ne Kadardır? 

Belirlenen 11,5 TL, asgaridir. Yani fıtırda miktar konusunda bir üst sınır yoktur. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir.

Para vermek Şart mı?

Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak da verilebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

EDiRNE İLİNİN 2014 RAMAZAN İMSAKİYESİ İFTAR VE İMSAK VAKİTLERİ

Ramazan ayı rahmet ve mağfiret ayıdır. Oruçla, namazla ve ibadet ile geçirilen Ramazan ayı mümin için kurtuluş ayıdır. Ramazan ayında rahmet kapıları açılmaktadır. Bu mübarek ayda yalandan, hileden, kötü söz söylemekten ve kötü davranışlarda bulunmaktan uzak durmalıyız.

Ramazanda düzenli olarak tutulan Oruç, nefsi terbiye ederek insanın ahlakını güzelleştirir.

Güncelleme Tarihi: 
21/06/2014 - 15:15

ADIYAMAN 2014 RAMAZAN İMSAKİYESİ - ADIYAMAN İFTAR İMSAK SAATLERİ

Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran aydır. Tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olunduğu mübarek bir aydır.

Güncelleme Tarihi: 
27/06/2014 - 15:15

KÜTAHYA İLİ İMSAKİYESİ – 2014 KÜTAHYA İFTAR İMSAK SAATLERİ

Ramazanın kelime  anlamı:  güneşin şiddetli hararetiyle yerin ve taşların ısınması ve kızması anlamına  gelmektedir. Oruçla, namazla ve ibadet ile geçirilen Ramazan ayı mümin için kurtuluş ayıdır. Ramazan ayı  ahireti kazanmak için fırsattır. 

Güncelleme Tarihi: 
28/06/2014 - 20:00

ÇORUM 2014 İFTAR İMSAK VAKİTLERİ RAMAZAN İMSAKİYESİ

Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran aydır. Ramazanın kelime  anlamı:  güneşin şiddetli hararetiyle yerin ve taşların ısınması ve kızması anlamına  gelmektedir. Ramazan ayı,  insanı nefsinin aşırı arzularından ve maddi ihtiraslarından kurtarıp yücelten bir ay olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 
07/07/2014 - 11:15

ADANA 2015 RAMAZAN İMSAKİYESİ - ADANA İFTAR İMSAK SAATLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adana İlimiz için 2015 Ramazan İmsakiyesini yayınlandı. ADANA ili Sahur Vakti - İftar Vakti, Adana Sahur Vakitleri ve İftar Vakitleri, Adana için Sahur Saati ve İftar Saati, 2015 Adana İmsak Saatleri - İftar Saatleri gün gün, saat saat aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 
02/06/2015 - 16:00

GiRESUN İLİNİN 2014 RAMAZAN İMSAKİYESİ İFTAR VE İMSAK VAKİTLERİ

Ramazan ayını önemli kılan oruç bu ay içerisinde tutulur. Ramazan ayı mübarek bir aydır. Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları ise kapanmaktadır. Ramazan ayında, kimsesizlere, fakirlere, yoksullara, komşulara, hayır kurumlarına yardımda bulunmalıyız.

Güncelleme Tarihi: 
21/06/2014 - 16:15

Pages