KİMLER KURBAN KESMELİDİR? NEDEN KURBAN KESİLMELİDİR?

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurbanlıkların satış fiyatları da yavaş yavaş belirlenmeye başladı. Kimi Müslümanlar Kurban İbadetini büyük baş ya da küçük baş hayvan keserek, bazı Müslümanlar da Kurban bağışı yaparak yerine getiriyor. Peki İslam'a göre Kimler Kurban Kesmelidir? Fakirler Kurban Kesebilir mi? Kurban Neden Kesilir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazının devamında bulabilirsiniz. 

Kurban İbadeti Nedir?

Akıllı, ergen olmuş ve Müslümanlık dinine göre zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olan bir Müslümanların yerine getirmesi gereken bir ibadettir.

Dinen Zengin Olmak Ne Demektir? Müslümanlığa Göre Kimler Zengindir?

Temel ihtiyaçları ve borcu dışında, 80,18 gram altın veyahut bunun değerinde para ya da  eşyaya sahip olan kişi dinen zengin sayılmaktadır. Yani yaklaşık olarak 8.000 TL değerinde para, altın ya da eşyaya sahip olan kişiler İslam'a göre zengindir.

Kurban Neden Kesilir? Kurban İbadetinin Amacı Nedir?

Dinen "Zengin" olarak nitelendirilen Müslümanlar, Allah'ın kendilerine vermiş olduğu nimetlere teşekkür ifadesi olarak Kurban kesmelidir. Allah yolunda fedakarlığın bir belirtisi olarak kurban kesilmelidir.

Kurban Kesmek Farz mıdır? Vacip midir?

Kurban kesmek, geleneksel fıkha göre sünnet veya vacip bir ibadettir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

2014 VEKALETEN KURBAN FİYATLARI

2014 Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte vekaleten kurban fiyatları da yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Her sene olduğu gibi farklı kurumların farklı bağış uygulamaları ve kurban bedelleri mevcut. Kredi kartıyla online olarak ödeme yapmak ya da kredi kartı kullanmayan vatandaşlar için ise için farklı ödeme yöntemleri ve kolaylıkları var (banka havelesi ve EFT).

Güncelleme Tarihi: 
05/09/2014 - 13:15

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bayramın yaklaşmasıyla birlikte her müslümanın aklına takılan soruları sizin için cevaplamaya çalışacağız. Bu sorulardan biri de; Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar... Konuyla ilgili detaylar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 
21/09/2015 - 12:00

2013 Vekaleten Kurbanlık Fiyatları Belirlendi!

2013 Kubanlık fiyatları, Vekaleten kurban kesimi, kurban bağışı, kurbanlık koyun fiyatları

Vekaleten Kurban Bağışı Fiyatları Açıklandı! Bağış Yapmak İsteyenler için Son Günler...

Güncelleme Tarihi: 
10/10/2013 - 10:45

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Kurban Bayramı yaklaşıyor... 15 Ekim 2013'te başlayacak olan Kurban Bayramı için en çoka merak edilen soru da kuşkusuz kurban fiyatları. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık fiyatlarıyla ilgili ilk bilgiler de oluşmaya başladı. Kurbanlık hayvan üreticileri ve hayvan besicileri kurbanlık fiyatlarının geçen seneki gibi olacağını ve kurbanlık fiyatlarında çok artış olmayacağını belirttiler. 

2014 KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

2014 Kurban Bayramına az bir süre kaldı. Çalışanların iple çektiği Kurban Bayramı bu sene tatilcilere sadece 5 gün tatil imkanı sunacak. 3 Ekim 2014 Cuma günü Arife günü bakankar kurulu kararı gereğince TAM GÜN tatil olacak. Yani kamu personeli Cuma günü yarım gün idari izinli sayılacak. 4 Ekim Cumartesi günü Kurban Bayramı'nın 1. günü olarak kutlanacak.

Güncelleme Tarihi: 
05/09/2014 - 20:30

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklamaya göre, 14 Ekim 2013 Pazartesi Arife günü kamu personelinin yarım gün idari izinli sayılacağından Kurban Bayramı'nda tatilcileri toplam 9 günlük bir tatil bekliyor. Avantajlı Kur

Pages