KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bayramın yaklaşmasıyla birlikte her müslümanın aklına takılan soruları sizin için cevaplamaya çalışacağız. Bu sorulardan biri de; Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar... Konuyla ilgili detaylar şöyle:

Hayvanlara Eziyet Çektirmeyelim

Çevremizde ve televizyonlarda sık sık görüyoruz ve üzülerek izliyoruz. Çünkü kurban kesilirken yapılan en önemli yanlışlardan biri, hayvanlara çektirilen eziyet. Kurban ibadetinin yerini bulması hepimiz için çok önemli. Bunun için, Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Ayrıca hayvan kesimi konusunda uzman kişiler tarafından kesilmelidir. Kesim işleminde oyalanılmamalıdır. Mümkün olduğunca kesim işlemi hızlı bir şekilde yerine getirilmelidir.

Çevre Temizliğine Dikkat

Kurban kesimi için belediyeler özel yerler tahsis ediyor. Buna mümkün olduğunca uymalıyız. Her müslümanın bildiği gibi, "temizlik imandan gelir". Kesimden önce ve sonra çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Atıklar gömülmeli ve başka hayvanlar tarafından yenmesi engellenmelidir.

Diğer Hayvanların Kesimi İzlemesi Önlenmeli

Kurban Kesimi sırasında diğer hayvanların, birbirlerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmalı sakıncalıdır. Küçük çocukların kesim sırasında hayvanların başında bulunmaları ve kesimi izlemeleri onları psikolojik olarak olumsuz etkileyeceğinden bu konulara özen gösterilmelidir.

Kurban Bayıltılarak Kesilebilir mi?

Ölmeden kesilmesi şartıyla ve ihtiyaç gereğinde hayvana eziyet vermemek amacıyla kurbanlık hayvanın uygun tekniklerle bayıltılmasında bir sakınca  bulunmamaktadır. Ancak şu konuya dikkat edilmelidir. Hayvan kesilmeden önce şok etkisiyle ölürse, kurban olmayacağı gibi, eti de yenmeyecektir.

Hangi Hayvanlar Kurbanlık Niteliğindedir? 

Kurbanlık hayvanlar şunlardır: deve, sığır, koyun, keçi, manda.

Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Yaş olarak getirilen sınırlama ise şöyledir: Devenin 5, sığır mandanın 2; koyun keçinin 1 yaşını doldurmuş olması şarttır. Bu sayılan yaş sınırını geçtiği halde süt dişlerini değiştirmeyen hayvanlar da kurban edilir. Bazı istisnalar ise şöyledir:  6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişliyse kurban edilebilir.

Kurbanlık hayvan sağlıklı ve besili olmalıdır. Hasta olan, zayıf ve düşkün haldeki veya  bir veya iki gözü görmeyen, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olan,  dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

2015 KURBAN BAYRAM NAMAZI SAATLERİ AÇIKLANDI

24 Eylül 2015 Bayramın 1. günü kılınacak olan bayram namazının saatleri il il açıklandı. Bayram sabahının anlamlı ibadetlerinden biri olan Bayram Namazı için Müslümanlar Camilere akın edecek Bayram namazının saat kaçta kılınacağını merak ediyorsanız sizlere il il bayram namazı saatlerini aşağıda veriyoruz. Herkesin Kurban Bayramı Kutlu olsun, Mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle!

Güncelleme Tarihi: 
22/09/2015 - 23:15

KİMLER KURBAN KESMELİDİR? NEDEN KURBAN KESİLMELİDİR?

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurbanlıkların satış fiyatları da yavaş yavaş belirlenmeye başladı. Kimi Müslümanlar Kurban İbadetini büyük baş ya da küçük baş hayvan keserek, bazı Müslümanlar da Kurban bağışı yaparak yerine getiriyor. Peki İslam'a göre Kimler Kurban Kesmelidir? Fakirler Kurban Kesebilir mi? Kurban Neden Kesilir?

Güncelleme Tarihi: 
13/09/2014 - 17:45

2015 KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

2015 Kurban Bayramına sayılı haftalar kaldı. Çalışanların iple çektiği Kurban Bayramı tatili bu sene Cumartesi ve Pazar gününe denk geldiğinden sadece  4,5 gün tatil imkanı sunacak gibi gözüküyor. 23 Eylül Arife günü ile başlayacak olan Kuban Bayramı Tatili 27 Eylül 2015 Pazar günü son bulacak. Arife gününün tam gün tatil olup olmayacağı henüz net değil.

Güncelleme Tarihi: 
09/07/2015 - 14:00

2015 VEKALETEN KURBAN FİYATLARI

2015 Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte vekaleten kurban fiyatları açıklanmaya başlandı. Her sene olduğu gibi farklı kurumların farklı bağış uygulamaları ve kurban bedelleri var. Bu kurumlar Kredi kartıyla online olarak ödeme yapmanın anında, kredi kartı kullanmayan vatandaşlar için ise için farklı ödeme yöntemleri ve kolaylıklar sunuyorlar. (banka havelesi ve EFT gibi).

Güncelleme Tarihi: 
17/08/2015 - 14:00

2013 Vekaleten Kurbanlık Fiyatları Belirlendi!

2013 Kubanlık fiyatları, Vekaleten kurban kesimi, kurban bağışı, kurbanlık koyun fiyatları

Vekaleten Kurban Bağışı Fiyatları Açıklandı! Bağış Yapmak İsteyenler için Son Günler...

Güncelleme Tarihi: 
10/10/2013 - 10:45

2014 VEKALETEN KURBAN FİYATLARI

2014 Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte vekaleten kurban fiyatları da yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Her sene olduğu gibi farklı kurumların farklı bağış uygulamaları ve kurban bedelleri mevcut. Kredi kartıyla online olarak ödeme yapmak ya da kredi kartı kullanmayan vatandaşlar için ise için farklı ödeme yöntemleri ve kolaylıkları var (banka havelesi ve EFT).

Güncelleme Tarihi: 
05/09/2014 - 13:15

Pages