MERS-CoV ViRÜSÜ NEDiR? NASIL YAYILIR?

MERS-CoV, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle MERS nedeniyle hastalanmış 424 kişi tespit edilmiştir. Hastalık şiddetli seyretmektedir ve şimdiye kadar  hastalanan kişilerden 131’i hayatını kaybetmiştir. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların çoğu (%80’i) Suudi Arabistan’da  tespit edilmiştir. MERS-CoV ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından MERS’e ilişkin son gelişmeleri yakından takip edilmektedir.. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu hastalık hakkında tüm sağlık kuruluşları bilgilendirilmiş ve bir hekimin muayenesi ve tetkikleri sonucunda şüpheli olarak bulunan tüm kişilere laboratuvar testi yapılmıştır. 05 Mayıs 2014 tarihi itibariyle ülkemizde yaklaşık 500 kişi şüpheli bulunmuş ve yapılan testler sonucunda hiçbirinde MERS virüsü tespit edilmemiştir.

MERS-CoV Kaynağı Nedir? Nereden Nasıl Yayılıyor? MERS Virüsü Nasıl Bulaşır

Şu an için MERS virüsünün develerden kaynaklandığından şüphelenilmektedir. Ancak hastalığın insanlara nereden ve nasıl bulaştığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık insandan insana bulaşabilmektedir ancak şu an için hızla yayılmamaktadır. Hastalığa son yakalanan kişilere hastalık başka bir hastadan bulaşmıştır. Bir çok kişi de hastalığa hastanelerde yakalanmıştır. Bu nedenlerle Hac ve Umre amaçları ile Suudi Arabistan’a giden kişilerle birlikte MERS hastalığının görüldüğü diğer ülkelere giden kişiler korunma önlemleri ile bilgilendirilmektedir.

Ne Yapmalıyız? Ne gibi tedbirler alınmalı?

Suudi Arabistan ziyaretinden ve hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatten döndükten sonraki 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve başvurduğu hekime seyahatine dair bilgi vermeleri konusunda bilgilendirilmektedirler.

Hastalığın görüldüğü ülkelere gitmeyip ülkemizde bulunan kişilerin de aşağıda yer alan önlemleri almaları MERS ile birlikte grip gibi bulaşıcı solunum yolu hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

  1. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.
  2. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.
  3. Ateşin düşmesinden sonra da tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında en az 24 saat evde istirahat etmeye devam etmelidir.
  4. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmalıdır.
  5. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatmalı, kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atmalı ve kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmelidir.
  6. Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır.
  7. Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır.
  8. Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyaları temizlenip dezenfekte etmelidir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?

Sarı nokta hastalığı makula dejenerasyonu hastalığı olarak da bilinir. Merkezi görmeden sorumlu bir retina rahatsızlığıdır. Genellikle 55 yaşından sonra görülür. Sarı nokta hastalığı ilerlemesi halinde görme kaybına yol açabilmektedir. Peki Sarı nokta hastalığı kimlerde görülür? Risk faktörleri nelerdir? Sarı Nokta Hastalığının belirtileri nelerdir? Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz...

Güncelleme Tarihi: 
19/10/2014 - 21:30

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Kurban Bayramı yaklaşıyor... 15 Ekim 2013'te başlayacak olan Kurban Bayramı için en çoka merak edilen soru da kuşkusuz kurban fiyatları. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık fiyatlarıyla ilgili ilk bilgiler de oluşmaya başladı. Kurbanlık hayvan üreticileri ve hayvan besicileri kurbanlık fiyatlarının geçen seneki gibi olacağını ve kurbanlık fiyatlarında çok artış olmayacağını belirttiler. 

2014 KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

2014 Kurban Bayramına az bir süre kaldı. Çalışanların iple çektiği Kurban Bayramı bu sene tatilcilere sadece 5 gün tatil imkanı sunacak. 3 Ekim 2014 Cuma günü Arife günü bakankar kurulu kararı gereğince TAM GÜN tatil olacak. Yani kamu personeli Cuma günü yarım gün idari izinli sayılacak. 4 Ekim Cumartesi günü Kurban Bayramı'nın 1. günü olarak kutlanacak.

Güncelleme Tarihi: 
05/09/2014 - 20:30

RENAULT EKiM AYINA ÖZEL %0 FAiZ KAMPANYASI

Renault'tan 2014 Ekim ayına özek kampanya! Siz de yeni bir otomobilin hayalini kuruyorsanız, aklınızdaki Renault'a sahip olmanız an meselesi. Çünkü Ekim ayı boyunca tüm Renault Binek otomobillere %0 faiz avantajıyla sahip olabileceksiniz. Detaylar ve Kredi avantajlarıyla ilgili olarak aağıda yer alan kampanya detaylarına bakabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 
17/10/2014 - 22:45

ANADOLUJET %25 ÖĞRETMEN İNDİRİMİ BAŞLADI

Anadolujet Öğretmenlere Özel Kampanya başlattığını duyurdu. 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel olarak başlatılan kampanya kapsamında 1 Aralık 2014 tarihine kadar AnadoluJet’ten bilet alan öğretmenler, 24 Kasım - 14 Aralık 2014 tarihleri arasında aileleriyle birlikte % 25 indirimli uçacak.

Güncelleme Tarihi: 
26/11/2014 (All day)

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklamaya göre, 14 Ekim 2013 Pazartesi Arife günü kamu personelinin yarım gün idari izinli sayılacağından Kurban Bayramı'nda tatilcileri toplam 9 günlük bir tatil bekliyor. Avantajlı Kur

Pages